W dniu 23 września 2017 roku zorganizowano IV edycję Zawodów w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Golina 2017.

Organizatorami zawodów byli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Goliny i Witaszyc.
Partnerzy: OSP Jarocin, OSP Żerniki i KP PSP Jarocin

Do rywalizacji przystąpiło 12 czteroosobowych zastępów medycznych. Zadania, z jakimi musieli się zmierzyć to:

  • Zabezpieczenie lądowania śmigłowca LPR. Jedna osoba poszkodowana w Nagłym Zatrzymaniu Krążenia natomiast świadek choruje na nadciśnienie tętnicze oraz zatorowość płuc.
  • Na strychu mężczyzna próbuje popełnić samobójstwo przez powieszenie. Świadek zdarzenia bez obrażeń.
  • Pracownik jeździł niesprawnym wózkiem widłowym. Wózek zahacza o palety i się przewraca – pierwszy pracownik leży na podłodze bez obrażeń natomiast drugi pracownik za paletami z obrażeniami wielonarządowymi.
  • Mężczyzna próbował rozpalić grilla za pomocą palnika z butlą gazową która się przewróciła i doszło do odpalenia palnika. Mężczyzna doznał poparzeń II stopnia obu rąk i twarzy. Świadek zdarzenia bez obrażeń.
  • Podczas pływania łódką po zalewie mężczyzna skoczył na główkę na mieliźnie. Kolega na łódce wskoczył do wody i podprowadził do brzegu. Ratownicy musieli wejść do wody i pomóc wyciągnąć osobę poszkodowaną na brzeg.
  • U Kierowcy samochodu podczas jazdy dochodzi do Nagłego Zatrzymania Krążenia co powoduję uderzenie pojazdem w bramę. Podróżowały z nim dzieci na siedziskach na tylnym siedzeniu które doznały licznych obrażeń.
  • Podczas pracy przy koniu, mężczyzna zostaje kopnięty w brzuch. Świadek zdarzenia udzieli wywiadu o poszkodowanym a następnie odejdzie na bok i zniknie.
  • Podczas przygotowań do pogrzebu kościelny nadział się na lichtarz w klatkę piersiową. Sam wyciągnął sobie ciało obce z klatki.

Poziom zawodów był bardzo wysoki, a różnice punktowe niewielkie.

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

1. Drużyna nr 1 Zakładowa Grupa Ratownicza Reckitt Benckiser Production Poland Sp. z o.o – Nowy Dwór Mazowiecki
2. OSP Mieszków,
3. OSP Doruchów

W zmaganiach udział wzięły również drużyny z OSP Rybno, OSP Lubawa, ZSP VW Crafter Września, Drużyna nr 2 Zakładowa Grupa Ratownicza Reckitt Benckiser Production Poland Sp. z o.o – Nowy Dwór Mazowiecki, OSP Kotlin, OSP Baranów, OSP Grabów Nad Prosną, OSP GRS Starówka, OSR Lublin

Opracowanie: bryg. Rafał Klarzyński, Mateusz Szelejewski, dh Marta Wólczyńska
Zdjęcia: Adam Majewski
Zamieścił: Mateusz Szelejewski