W dniu 24 września 2017 roku na terenie miejscowości Golina odbyły się Warsztaty z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla jednostek KSRG powiatu jarocińskiego. Pozoracje medyczne przygotowali strażacy z jednostek OSP Golina i Witaszyce. W czterech odbywających się równolegle inscenizacjach uczestniczyli pozoranci. W warsztatach ćwiczyło 48 strażaków – 12 zastępów medycznych z 8 jednostek OSP włączonych do KSRG, trzech zmian służbowych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz systemu codziennego i dyspozytorów Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Jarocinie.

Doskonalenie strażaków podczas prowadzenia działań ratowniczych wraz z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy jest ważnym elementem działań ratowniczych w aspekcie pomocy poszkodowanym. Dodatkowo warsztaty umożliwiły wymianę doświadczeń między strażakami a Ratownikami Medycznymi Państwowego Ratownictwa Medycznego, którzy w czasie warsztatów oceniali pracę strażaków, a na co dzień współpracują ze sobą w czasie wspólnych działań ratowniczych.

Założenia medyczne warsztatów:

Na miejscu zdarzenia okazało się, że kobieta poszkodowana jest blada, spocona, ma silną duszność oraz jest utrudniony kontakt słowny. Po chwili dochodzi do Nagłego Zatrzymania Krążenia. Ratownicy musieli zebrać wywiad od drugiej osoby która choruje na nadciśnienie tętnicze i zatorowość płucną. Świadek zdarzenia po chwili traci przytomność-zemdlała przy parametrach w normie. W trakcie działań jeden zastęp musiał zabezpieczyć lądowisko dla LPR.

Na strychu mężczyzna próbuje popełnić samobójstwo poprzez powieszenie się. Po chwili rodzina go odcięła, na nadgarstkach silne krwawienie, kłuta rana brzucha. Nieprzytomny z zachowanym oddechem. Dochodzi do wstrząsu hipowolemicznego przy objawach osoby poszkodowanej: blady, spocony, przyspieszony oddech. Ponadto posiada uraz odcinka kręgosłupa szyjnego. Świadek zdarzenia z otwartym złamaniem podudzia przy silnym krwawieniu gdzie ratownicy z utrudnieniem musieli uzyskać od tej osoby wywiad na temat pierwszej osoby poszkodowanej.

Właściciel znajduje pracownika, który pod jego nieobecność jeździł niesprawnym wózkiem widłowym. Wózek zahaczył o palety i się przewrócił. Pierwszy osoba poszkodowana leży na podłodze nieprzytomna z zachowanymi funkcjami życiowymi bez obrażeń natomiast drugi z pracowników jest nieprzytomny schowany za paletami z obrażeniami wielonarządowymi.

Podczas podpinania bryczki do zaprzęgu koni dwóch mężczyzn zostaje kopniętych przez konia. Pierwsza osoba poszkodowana jest przytomna przy urazach brzucha oraz miednicy. Drugi poszkodowany również jest przytomny z zachowanymi przy urazie głowy oraz lewego obojczyka. Świadek zdarzenia zaprowadził ratowników do miejsca zdarzenia, udzielił im wywiadu o osobach poszkodowanych a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia.

Na zakończenie każdej pozoracji na dowódców drużyn czekał krótki test z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Opracowanie: Mateusz Szelejewski, dh Marta Wólczyńska
Zdjęcia: Adam Majewski
Zamieścił: Mateusz Szelejewski